namiot wystawowy KGW Mniszek

KGW Mniszek najlepsze w województwie

Koło Gospodyń Wiejskich w Mniszku zostało laureatem konkursu "Piękno tradycji we współczesnym świecie", organizowanego przez samorząd województwa lubelskiego. Jego celem było uhonorowanie najbardziej aktywnych KGW, które pracując na rzecz swoich społeczności dbają o lokalne tradycje.

Komisja konkursowa oceniała prezentacje, filmy, opowiadania, zdjęcia i wiersze, które ukazywały historię i inne walory "małych ojczyzn". - W naszej prezentacji wykorzystaliśmy relacje z dożynek i innych uroczystości, a także imprez w Puławach czy Urszulinie, konkursów kulinarnych oraz obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Łanach - wylicza przewodnicząca KGW w Mniszku Anna Lenard.
Dorobek koła i przygotowaną przez nie pracę konkursową docenili członkowie komisji. - KGW w Mniszku poprzez swoją działalność w środowisku wiejskim podkreśla jak ważne jest kultywowanie tradycji oraz budzenie świadomości jej istnienia przede wszystkim wśród młodych ludzi, którzy fascynują się różnymi nowinkami jakie daje im współczesny świat. Praca konkursowa przedstawia istotę pielęgnowania zwyczajów i ochrony przed utratą indywidualności poszczególnych społeczeństw, dbając przy tym o zachowanie więzi pokoleniowej - podkreślili w podsumowaniu swojej oceny jurorzy.

W nagrodę KGW w Mniszku może kupić stroje ludowe, które sfinansują organizatorzy konkursu. - Na razie występujemy w tym co przygotowaliśmy we własnym zakresie, ale zdajemy sobie sprawę, że nie jest to rozwiązanie idealne. Sukces w tym konkursie pozwoli nam skompletować profesjonalne stroje dla wszystkich członków, w tym trzech mężczyzn i 12 kobiet - dodaje Anna Lenard.

Koło ma szansę na kolejny sukces, tym razem w plebiscycie "Mistrzowie Agro", organizowanym przez ogólnopolski serwis i magazyn dla rolników "Strefa Agro" oraz Kurier Lubelski. Na razie KGW Mniszek wygrało rywalizację o tytuł "KGW Roku" w powiecie kraśnickim, a teraz liczy na wsparcie w etapie wojewódzkim. Głosowanie za pomocą SMS i na stronie: www.kurierlubelski.pl, trwa do 18 listopada.

Źródło: ias24.eu

Wyświetlono: 133

Facebook.com Twitter.com