Rezerwat "Doły Szczeckie"

Perełka Przyrody - Rezerwat „Doły Szczeckie”

Rezerwat jest pozostałością starej puszczy. Celem jego założenia było zachowanie naturalnego stanowiska buka zwyczajnego i ochrona wielu rzadkich gatunków roślin oraz malowniczych walorów tego miejsca. Teren uzyskał status „prawem chroniony” w lipcu 1997 roku. Ze względu na wyjątkowy urok ochroną objęto obszar leśny o powierzchni 203,62 ha położony między miejscowościami Szczecyn i Salomin w gminie Gościeradów.

Nazwa „Szczeckie Doły” charakteryzuje specyficzną formę morfologiczną rezerwatu i nawiązuje do potocznie używanego określenia dla tego miejsca, które obfituje w wyjątkowo piękne wąwozy, jary, doły i „suche doliny”.  Powodów, aby się wybrać tutaj jest wiele, lecz niewielu przyjezdnych turystów zaszywa się w ten region Polski. Dla potencjalnych poszukiwaczy przygód i zgłębiania leśnych tajemnic pracownicy Nadleśnictwa Gościeradów przygotowali ciekawą ścieżkę dydaktyczną. Opracowany został program edukacyjny pozwalający poznać historię rezerwatu oraz jego najciekawsze zakątki.  Na wyznaczonym szlaku ustawiono tablice informacyjne. Zadbano również o to, aby po aktywnie spędzonym dniu, odpocząć i posilić się na łonie natury, ponieważ znajduje się tu specjalnie wyznaczone miejsce na ognisko. Idąc licznymi wąwozami, możemy podziwiać wspaniałe widoki, obserwować grę świateł, porośnięte mchem stare drzewa. Przy odrobinie szczęścia można spotkać sarny, jelenie, dziki a nawet łosie. Na przyleśnych polach ukrywają się bażanty, kuropatwy, zające, a nad nimi można zaobserwować szybujące drapieżniki, takie jak choćby orlik krzykliwy. W drzewostanie rezerwatu dominuje buk zwyczajny i grab pospolity. Obecność innych gatunków drzew liściastych: klonu, lipy, brzozy, jaworu, osiki i drzew iglastych spowodowana jest ingerencją człowieka. Oprócz obecności kilkunastu pomników przyrody - okazów buka o średnicy ponad 100 cm - ochroną zostały objęte: widłak wroniec, bluszcz pospolity, paprotnik kolczysty, żywiec gruczołowaty, lilia złotogłów, lepiężnik biały. Jeśli chodzi o faunę rezerwatu, to niestety nie do końca została zbadana. Jednak ta zagadkowość przyrody podnosi walory naukowo-dydaktyczne tego miejsca. Gniazdują tu rzadkie gatunki ptaków, m. in. bocian czarny. Na granicy rezerwatu, po utwardzonej drodze, przebiega odcinek powiatowej ścieżki rowerowej z Janowa Lubelskiego do Stalowej Woli „Rowerem do Europy”.

Każdy, kto znajdzie się w rezerwacie, poczuje się jak w Bieszczadach w karpackiej puszczy bukowej, zakocha się w tym miejscu i zapewne chętnie tu powróci.

Agnieszka Maziarska

Wszelkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Gościeradów

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa serwisu internetowego Gminy Gościeradów i jednostek jej podległych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.